Úvod > Ze života školy > Přírodní zahrada je náš kamarád > Přírodní zahrada je náš kamarád 2 - ukázková

Přírodní zahrada je náš kamarád 2 - ukázková

10374.png

Školní zahrada při Základní škole Třebíč, ul. Kpt. Jaroše 836 byla založena před 30 lety a v roce 2015 byla upravena podle podmínek certifikované přírodní zahrady. Prostřednictvím dalších úprav porostu, obnovy keřů, stromů a osazení nových květin bychom stávající zahradu chtěli povýšit na přírodní ukázkovou zahradu, vhodnou rovněž k realizaci plánu školního koordinátora EVVO. Plánované vzdělávací a osvětové aktivity v přírodní zahradě umožní další propojení činnosti školy s mezinárodním programem GLOBE. Úpravou zahrady budou současně vytvořeny podmínky k tomu, aby trávit čas v zahradě a nenásilnou formou poznávat děje v přírodě mohli nejen žáci školy, ale také veřejnost z okolí školy. Uprostřed sídlištní zástavby chceme vytvářet prostor, kde se žáci budou moci učit venku, sledovat na vlastní oči přírodní procesy, mohou si zkoušet péči o rostliny a pozorovat živočichy.

Při realizaci projektu bude zahrada doplněna o nové prvky, které dosud při provozu současné přírodní zahrady chyběly. Pro komfortnější pobyt návštěvníků zahrady je vhodné umístit na zahradě  dřevěné lavičky a z důvodu udržování pořádku bude nezbytná instalace odpadkových košů.

Dalším prvkem přírodní zahrady, který plánujeme doplnit, je bylinková spirála vysázená nejméně dvaceti sazenicemi.  V nově založeném květinovém záhonu budou osazeny rostliny, které nakvétají v různém období, a tak bude možné během roku sledovat dobu a délku kvetení jednoletých i víceletých květin. Atraktivním prvkem zejména pro menší děti bude nově založený živý tunel.

Pro plánovanou užší spolupráci s ČHMÚ v Komořanech a systematické pozorování probouzení a usínání vegetace je zapotřebí druh dřevin, který v současnosti na zahradě chybí. Proto je nutné zakoupit 3-5 exemplářů druhu líska obecná. V uplynulých letech musely být odstraněny přestárlé a nemocné keře rybízu, angreštu a maliníku, proto budeme obnovovat také tu část zahrady, kterou mohou žáci užívat nejen pro studium, ale i pro užitek a radost z vypěstovaných plodů. Péči o kvalitní zeminu a zpracování zahradního odpadu napomůže i instalace stojatého kompostéru. Technika správného kompostování bude žákům demonstrována při výukovém programu, který povede odborník z organizace Ekodomov.