Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Vzpomínka na Hanku Šmardovou

Vzpomínka na Hanku ŠmardovouJan Blažek  vedoucí programu GLOBE vzpomíná na Hanku 

 

Vážený pane řediteli, milé kolegyně,

rád bych jménem vzdělávacího centra TEREZA vyjádřil svůj zármutek nad odchodem paní učitelky Hany Šmardové.

Hanka patřila k nejlepším badatelským učitelům, s nimiž jsme měli možnost dlouhodobě spolupracovat. Osobně vzpomínám na naše první bližší setkání v Třebíči na jaře 2014, kdy nás Hanka coby spoluorganizátorka GLOBE Games 2014 provázela městem a kromě nesčetných geologických a přírodovědných zajímavostí vyprávěla, kam všude se žáky chodí a jaké výzkumné projekty tam dělají. Šíře jejích odborných znalostí i pedagogických aktivit mne tehdy překvapila a nadchla.

Hanka nás však nepřestávala překvapovat ani v následujících letech. Zejména coby účastnice čtyřletého projektu Mistři kolegiální podpory se projevila jako originální autorka badatelských lekcí, otevřená zkoušet nové výukové metody a postupy, a hlavně vždy připravená vlídně naslouchat, pomoci či poradit svým kolegům. O jejím inspirativním učení vyšel v loňském roce článek v časopise Řízení školy. Na webu jsme uveřejnili její autorskou lekci, kterou využívají a budou dále využívat ostatní GLOBE učitelé - https://globe-czech.cz/portfolio/cz/tece-voda Její profesní i lidské kvality nás vedly k tomu, že jsme Hanku plánovali v příštím roce zařadit mezi mentory mezinárodního programu GLOBE. K tomu tedy již bohužel nedojde.

Hanka nepatřila k učitelům, kteří by na sebe strhávali pozornost či hlasitě projevovali své názory. O to ryzejší byl její zájem o poctivou, kvalitní výuku a upřímné odhodlání dělat pro každého žáka to nejlepší, co dovede. Takových učitelů je málo a jsme velmi rádi, že jsme měli tu čest ji poznat a spolupracovat s ní. Kéž by takových učitelů bylo víc!

Na Hanku budeme vzpomínat s velkou úctou.

S pozdravem

Jan Blažek

Hana Svobodová

Dana Votápková