Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář

Keltský stromový kalendář


Stromy poprvé vyrostly v pradávné minulosti, patří mezi největší organismy na Zemi a dožívají se vysokého věku. Jsou nedílnou součástí našeho života a lidé by bez nich nemohli žít. Stromy produkují kyslík, filtrují vzduch a zlepšují jeho kvalitu, vyrovnávají teplotní extrémy, zachycují prach a škodliviny, tlumí hluk, jsou životním prostorem pro řadu živočichů, dávají nám dřevo, využívají se v léčitelství.

Ale nejenom to. Stromy jsou krásné a mají vliv na naši psychiku. Někteří lidé se dotykem se stromem nabíjejí energií.  Ti, kdo mají rádi přírodu, při návštěvě lesa pociťují, jak se jim do žil vlévá nová chuť do života. Cítí se tam dobře a často se do lesa vracejí. Tito lidé stromy obdivují, váží si jich a podporují aktivity, které vedou k ochraně přírody. Kéž by takových lidí bylo více!

Stromy patří k nejvýznamnějším symbolům lidstva. Staré národy věřily, že jsou nabité božskou sílou a spoustou energie. Jedním z takových národů byli Keltové. Byli pověstní svým blízkým vztahem k přírodě, která pro ně byla posvátná a ze které čerpali moudrost. Žili v souladu s přírodou. Věřili, že stromy mají magickou moc, uctívali je a obdivovali. Keltská úcta ke stromům se projevovala např. tak, že než byl strom poražen, lidé ho odprosili. Věřili také, že člověka, který strom bezdůvodně zničí, bohové krutě potrestají. Lidské vlastnosti Keltové přirovnávali k vlastnostem vybraných stromů a podle stromů dokonce sestavovali i horoskopy. Každý člověk patří podle data narození k jednomu ze stromových znamení a může mít podle svého stromu některé vlastnosti. Tak vznikl Keltský stromový kalendář.

Keltský stromový kalendář se nachází v Týnském údolí v Třebíči. Je to stezka (viz mapa), na které je 21 zastavení, každé u jednoho stromu. U stromu se nachází cedulka s číslem (viz mapa) a QR kódem, po jehož načtení se zobrazí zajímavosti
o stromu a informace o možných vlastnostech lidí narozených ve znamení daného stromu.

Ke stromovému kalendáři patří i zábavná „hledačka“ – quest. Pokud quest nemáte vytištěný (z infocentra města nebo ZŠ Třebíč, ul. Kpt. Jaroše), využijte QR kódu, který je vpravo.

Pro stezku byly využity stromy, které se v Týnském údolí již nacházely. Pouze 3 stromy byly nově vysazeny. Najdete, které to jsou?

Stezku zrealizovala Základní škola Třebíč, ul. Kpt. Jaroše 836 a Chaloupky, o. p. s., školská zařízení pro zájmové a další vzdělávání ve spolupráci s městem Třebíč v období září 2019  - duben 2020.

Inspirací pro realizaci bylo:

  • nabídnout obyvatelům a návštěvníkům města aktivitu, při které mohou poznat krásu Týnského údolí

  • připomenout, že staré národy žily v souladu s přírodou, čerpaly z ní vědomosti, uctívaly a chránily ji,

  • upozornit na skutečnost, že není možné z přírody jen brát, ale je potřeba o ni pečovat a chovat se chovat tak, aby si přírodu mohly užívat i naše další generace.

Letáček Quest

Novější 1 3

1. Jedle

Jedle charakterizuje lidi velmi pracovité a nadané, obdařené jakousi chladnou krásou a důstojností. Dokážou se s originalitou sobě vlastní pustit do jakékoliv práce či problému a většinou své úsilí dovedou do úspěšného konce. Jsou schopni rychle se učit a získávat nové poznatky.

Více

Publikováno 30. 6. 2020 10:45

2. Jilm

Jilm charakterizuje lidi důvěryhodného vzhledu a rozvážného vystupování. Klid, duševní pohoda, sebeovládání, to vše doslova z lidí Jilmu vyzařuje. Dokážou vše velmi pečlivě naplánovat, jejich rozvaha se projevuje velkou předvídavostí, málokdy je něco zaskočí.

Více

Publikováno 30. 6. 2020 10:42

3. Cypřiš

Lidé zrození pod vládou Cypřiše jsou tolerantní, vynalézaví, věrní, milují svobodu a samostatnost. Mají dar snášet nepřízeň osudu, nehroutit se, naopak si ze všeho špatného vzít ponaučení. Dokážou se intenzivně těšit ze všeho, co život přináší.

Více

Publikováno 30. 6. 2020 10:39

4. Bříza

Lidé zrozeni pod vládou Břízy mají neobyčejně příjemnou a dobrou povahu. Jsou to duchovně a citově založení lidé, kteří nejsou nijak vázání na hmotné statky. Jsou velmi skromní, nikdy na ostatních nic nevyžadují, nepůsobí ostatním žádné starosti, nerady ale stojí ve stínu druhých.

Více

Publikováno 30. 6. 2020 10:37

5. Vrba

Toto znamení má největší přístup k podvědomému a mystickému. Lidé Vrby mívají složitou povahu. Na jedné straně jsou velmi senzitivní, vnímaví a citliví. Na straně druhé mají v sobě jakýsi věčný neklid, vnitřní nespokojenost, proměnlivost nálad i chování.

Více

Publikováno 30. 6. 2020 10:35

6. Lípa

Lidé zrození pod vládou Lípy dosahují svých životních cílů poměrně rychle a snadno. Těžko říci, čím to je, prostě mívají štěstí. Přitom sami mají sklon k pohodlnosti a snaží se zařídit si bezproblémový život. Vždy a za všech okolností se vyhýbají konfliktním situacím, nikdy nejdou do přímého střetu.

Více

Publikováno 30. 6. 2020 10:31

7. Modřín

Lidé zrození pod vládou Modřínu patří k sebejistým a rozhodným lidem. Velmi rádi ovládají okolí, rozhodující roli se snaží hrát nejen v zaměstnání, ale i v rodině. Mají tvůrčího ducha, fantazii a často neotřelé nápady.

Více

Publikováno 30. 6. 2020 10:28

8. Líska

Lísky jsou nenápadné stromky či spíše keře, skrývající však v sobě mnoho dobrého a užitečného. Stejné je to i s lidmi narozenými v tomto znamení. Jsou tiší, nenápadní, zbytečně na sebe neupozorňují, nezvyšují hlas, často o nich ani nevíte. Přesto o nich trochu platí rčení „tichá voda břehy mele“.

Více

Publikováno 30. 6. 2020 10:26

9. Dub

Dub je vysloveně mužským stromem a lidé pod jeho vládou narození jsou „lidmi činu“. Tito lidé se stávají ochránci slabších a utlačovaných, jsou odvážní a rozhodnía jedná se vždy o pozitivně uvažující osoby. Kromě duševní síly bývají většinou vybaveni i silou fyzickou a nemalým vzrůstem.

Více

Publikováno 30. 6. 2020 10:23

10. Buk

Lidé Buku mají řadu jedinečných vlastností. V zaměstnání velmi často zastávají vedoucí místa, pro něž jsou přímo předurčeni. Buky jsou vítězné typy, nejenže mívají odvážné životní plány, ale většinou je také dokážou proměnit ve skutečnost.

Více

Publikováno 30. 6. 2020 10:20

Novější 1 3