Stromy poprvé vyrostly v pradávné minulosti, patří mezi největší organismy na Zemi a dožívají se vysokého věku. Jsou nedílnou součástí našeho života a lidé by bez nich nemohli žít. Stromy produkují kyslík, filtrují vzduch a zlepšují jeho kvalitu, vyrovnávají teplotní extrémy, zachycují prach a škodliviny, tlumí hluk, jsou životním prostorem pro řadu živočichů, dávají nám dřevo, využívají se v léčitelství.
Ale nejenom to. Stromy jsou krásné a mají vliv na naši psychiku. Někteří lidé se dotykem se stromem nabíjejí energií. Ti, kdo mají rádi přírodu, při návštěvě lesa pociťují, jak se jim do žil vlévá nová chuť do života. Cítí se tam dobře a často se do lesa vracejí. Tito lidé stromy obdivují, váží si jich a podporují aktivity, které vedou k ochraně přírody. Kéž by takových lidí bylo více!
Stromy patří k nejvýznamnějším symbolům lidstva. Staré národy věřily, že jsou nabité božskou sílou a spoustou energie. Jedním z takových národů byli Keltové. Byli pověstní svým blízkým vztahem k přírodě, která pro ně byla posvátná a ze které čerpali moudrost. Žili v souladu s přírodou. Věřili, že stromy mají magickou moc, uctívali je a obdivovali. Keltská úcta ke stromům se projevovala např. tak, že než byl strom poražen, lidé ho odprosili. Věřili také, že člověka, který strom bezdůvodně zničí, bohové krutě potrestají. Lidské vlastnosti Keltové přirovnávali k vlastnostem vybraných stromů a podle stromů dokonce sestavovali i horoskopy. Každý člověk patří podle data narození k jednomu ze stromových znamení a může mít podle svého stromu některé vlastnosti. Tak vznikl Keltský stromový kalendář.
Keltský stromový kalendář se nachází v Týnském údolí v Třebíči. Je to stezka (viz mapa), na které je 21 zastavení, každé u jednoho stromu. U stromu se nachází cedulka s číslem (viz mapa) a QR kódem, po jehož načtení se zobrazí zajímavosti
o stromu a informace o možných vlastnostech lidí narozených ve znamení daného stromu.
Ke stromovému kalendáři patří i zábavná „hledačka“ – quest. Pokud quest nemáte vytištěný (z infocentra města nebo ZŠ Třebíč, ul. Kpt. Jaroše), využijte QR kódu, který je vpravo.
Pro stezku byly využity stromy, které se v Týnském údolí již nacházely. Pouze 3 stromy byly nově vysazeny. Najdete, které to jsou?
Stezku zrealizovala Základní škola Třebíč, ul. Kpt. Jaroše 836 a Chaloupky, o. p. s., školská zařízení pro zájmové a další vzdělávání ve spolupráci s městem Třebíč v období září 2019 - duben 2020.
Inspirací pro realizaci bylo:
-
nabídnout obyvatelům a návštěvníkům města aktivitu, při které mohou poznat krásu Týnského údolí
-
připomenout, že staré národy žily v souladu s přírodou, čerpaly z ní vědomosti, uctívaly a chránily ji,
-
upozornit na skutečnost, že není možné z přírody jen brát, ale je potřeba o ni pečovat a chovat se chovat tak, aby si přírodu mohly užívat i naše další generace.
Letáček Quest