Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 9. Dub

9. DubLidé ve znamení Dubu

 • 21. 3.

Typické vlastnosti:

 • kladné: přátelský, ctižádostivý, pracovitý, zásadový, společenský
 • záporné: tvrdohlavý, nestálý, výbušný, hádavý

Dub je vysloveně mužským stromem a lidé pod jeho vládou narození jsou „lidmi činu“. Tito lidé se stávají ochránci slabších a utlačovaných, jsou odvážní a rozhodní
a jedná se vždy o pozitivně uvažující osoby. Kromě duševní síly bývají většinou vybaveni i silou fyzickou a nemalým vzrůstem. Mívají přímou a čestnou povahu. Ke svému cíli jdou tou nejkratší cestou, nikdy neuhýbají a neuchylují se k intrikám či nepravostem.
Přestože tito čestní a cílevědomí lidé dosahují úspěchu téměř v každém druhu činnosti, do které se pustí, nebývají v zaměstnání příliš spokojeni. Jestliže totiž někdo zpochybňuje jejich úroveň a sebevědomí, rychle v tom vidí existenční ohrožení
a v takovém případě mohou přejít až k agresi. Jejich zásadovost vede až
k tvrdohlavosti a o těchto lidech se právem říká, že mají dubovou palici. Nepružnost v jednání, nesmiřitelné postoje a víra pouze ve vlastní zdravý rozum je připravuje o mnoho přátel. Je to škoda, neboť lidé Dubu jsou v principu věrnými a dobrými přáteli, dokážou se rozdělit o vše, co mají, a umějí urputně bránit své blízké před kýmkoli a čímkoli.
Přestože jsou lidé Dubu plní síly a energie, v jednom jsou velmi snadno zranitelní. Jejich rozhodnost a jistota rychle vyprchají, jakmile se zamilují. Potom jsou křehcí a citliví, zapomínají se opírat o svoji železnou logiku a velmi rychle uvěří, že je potkala osudová láska. Bohužel právě proto není Dub příliš vhodný pro manželství. Nadevše totiž miluje svobodu, a i když se snaží jednat čestně a zásadově, snadno opouští jednu lásku pro jinou.
Lidé Dubu jsou po celý život zdraví a plni energie. Do vysokého věku si udržují duševní i fyzickou svěžest. Nesnášejí nemocnice a vše, co souvisí s nemocemi. Doktorům se vyhýbají a nejraději se léčí po svém.

DUB (Quercus)

 • Výška a stáří stromu: 30 – 50 m, 500 i více let
 • Posvátný strom snad ve všech kulturách
 • Bývalo zvykem nosit u sebe alespoň kousek dubového dřeva. Křížek z dubových větviček svázaný červenou nití měl moc zapudit veškeré zlo.
 • Strom sám byl považován za natolik ozdravující, že ke zbavení se nemoci podle staré tradice stačilo, když nemocný člověk třikrát obešel kmen silného zdravého dubu.
 • Dub je králem mezi stromy, je symbolem majestátu, odolnosti a síly.
 • Žaludy jsou potravou pro lesní zvěř.
 • Dřevo je velmi kvalitní, těžké a tvrdé – používá se ve stavebnictví a vodním stavitelství, v nábytkářství a k výrobě sudů.
 • V léčitelství a lékařství se používá dubová kůra (průjmy, záněty trávicího ústrojí).

GPS pozice: N 49.221821°, E 15.879687°

Dub