Úvod > Ze života školy > Přírodní zahrada je náš kamarád

Přírodní zahrada je náš kamarád

logo Kraj vysočina - fond

Přírodní zahrada je náš kamarád 2 - ukázková

Naše škola podala na jaře 2018 úspěšně projekt na „Přírodní zahrada je náš kamarád“. Grantový program Fond Vysočiny „Ekologická výchova 2018“   rozhodnutím Rady Kraje Vysočina usnesením č. 0712/13/2014/ZK  námi předložený projekt vybral  k přidělení dotace z Fondu vysočiny v plné výši.  Kraj poskytuje dotaci  25 600 Kč, což je 64% celkového rozpočtu. Zbývajících 36% poskytne škola a její zřizovatel město Třebíč.

Prostřednictvím dalších úprav porostu, obnovy keřů, stromů a osazení nových květin bychom stávající zahradu chtěli povýšit na přírodní ukázkovou zahradu, vhodnou rovněž k realizaci plánu školního koordinátora EVVO. Plánované vzdělávací a osvětové aktivity v přírodní zahradě umožní další propojení činnosti školy s mezinárodním programem GLOBE. Úpravou zahrady budou současně vytvořeny podmínky k tomu, aby trávit čas v zahradě a nenásilnou formou poznávat děje v přírodě mohli nejen žáci školy, ale také veřejnost z okolí školy. Uprostřed sídlištní zástavby chceme vytvářet prostor, kde se žáci budou moci učit venku, sledovat na vlastní oči přírodní procesy, mohou si zkoušet péči o rostliny a pozorovat živočichy.

Při realizaci projektu bude zahrada doplněna o nové prvky, které dosud při provozu současné přírodní zahrady chyběly. Pro komfortnější pobyt návštěvníků zahrady je vhodné umístit na zahradě  dřevěné lavičky a z důvodu udržování pořádku bude nezbytná instalace odpadkových košů.

Dalším prvkem přírodní zahrady, který plánujeme doplnit, je bylinková spirála vysázená nejméně dvaceti sazenicemi.  V nově založeném květinovém záhonu budou osazeny rostliny, které nakvétají v různém období, a tak bude možné během roku sledovat dobu a délku kvetení jednoletých i víceletých květin. Atraktivním prvkem zejména pro menší děti bude nově založený živý tunel.

Pro plánovanou užší spolupráci s ČHMÚ v Komořanech a systematické pozorování probouzení a usínání vegetace je zapotřebí druh dřevin, který v současnosti na zahradě chybí. Proto je nutné zakoupit 3-5 exemplářů druhu líska obecná. V uplynulých letech musely být odstraněny přestárlé a nemocné keře rybízu, angreštu a maliníku, proto budeme obnovovat také tu část zahrady, kterou mohou žáci užívat nejen pro studium, ale i pro užitek a radost z vypěstovaných plodů. Péči o kvalitní zeminu a zpracování zahradního odpadu napomůže i instalace stojatého kompostéru. Technika správného kompostování bude žákům demonstrována při výukovém programu, který povede odborník z organizace Ekodomov.

Přírodní zahrada je náš kamarád

Naše škola podala na jaře 2014 úspěšně projekt na „Přírodní zahrada je náš kamarád“. Grantový program Fond Vysočiny „Životní prostředí 2014“  navrhl a z rozhodnutí Rady Kraje Vysočina usnesením č. 0712/13/2014/ZK byl námi předložený projekt vybrán  k přidělení dotace z Fondu vysočiny v plné výši.  Kraj poskytuje dotaci  35 500 Kč, což je 72% celkového rozpočtu. Zbývajících 28% poskytne škola a její zřizovatel město Třebíč.

Projekt je zaměřen zejména na oblast výchovy a vzdělávání, cílem je nabídnout pestrou škálu aktivit, aby si cestu k přírodě nenásilnou formou našlo co nejvíce dětí, případně i jejich rodičů. Přeměna zahrady umožní poznávání různých společenství a oblastí ŽP (jezírko - vodní, část se vzrostlými stromy - lesní, palouk - hmyzí společenství, miniarboretum okrasných dřevin, pěstební a ovocná zahrada – dvoufázový kompost, školní meteorologická stanice – ovzduší, klima, počasí, skalka – geologický koutek, motýlí dům).

Do projektu Přírodní zahrada je náš kamarád budou různou měrou zapojeni všichni žáci Základní školy Třebíč, ul. Kpt. Jaroše 836 a děti z MŠ Duha, které sídlí v budově školy. Všichni se budou podílet na průběžné údržbě zahrady, budou využívat nově vytvořenou naučnou stezku a výukové materiály, starší žáci budou předávat své vlastní zkušenosti menším dětem při organizaci akcí pro I. stupeň a MŠ.  Největší objem činností bude realizován členy zájmového útvaru GLOBE. Při akcích pro děti z MŠ počítáme s účastí podobného počtu jako v uplynulých letech, děti absolvují úkoly na stanovištích naučné stezky, budou pozorovat rostliny a živočichy, různými výtvarnými technikami budou následně zpracovávat svoje dojmy a zážitky. Při kurzu jarního řezu stromů ČSZ počítáme s účastí průměrně 100 lidí, zde se jedná o přednášku s následnými praktickými ukázkami. Zábavně-vzdělávací odpolední akce pro rodiče a děti bude spočívat v plnění různých úkolů přírodovědného zaměření, na konci dostanou materiál, který bude informovat o přeměně zahrady a o základních parametrech přírodní zahrady. Zahradu budou po přeměně využívat ke svému bádání také studenti, se kterými spolupracujeme v jejich přírodovědně zaměřených projektech.