Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26
Podpořte ve veřejném hlasování náš projekt
27
Podpořte ve veřejném hlasování náš projekt
28
Podpořte ve veřejném hlasování náš projekt
29
Podpořte ve veřejném hlasování náš projekt
30
Podpořte ve veřejném hlasování náš projekt
31
Podpořte ve veřejném hlasování náš projekt
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 8. Líska

8. LískaLidé ve znamení Lísky

 • 22. 3. – 31. 3.
 • 24. 9. – 3. 10.

Typické vlastnosti:

 • kladné: inteligentní, nekonfliktní, bojovný, nadaný, typický průkopník
 • záporné: náladový, hamižný, nevyrovnaný, žárlivý

Lísky jsou nenápadné stromky či spíše keře, skrývající však v sobě mnoho dobrého a užitečného. Stejné je to i s lidmi narozenými v tomto znamení. Jsou tiší, nenápadní, zbytečně na sebe neupozorňují, nezvyšují hlas, často o nich ani nevíte. Přesto o nich trochu platí rčení „tichá voda břehy mele“. Lidé Lísky bývají obvykle nadaní nadprůměrnou inteligencí, schopností rychle se učit, mají dokonalou paměť
a skvělou intuici. Na ostatní působí velmi nenápadně, ale přesto účinně. Tento typ lidí býval před několika stoletími považován buď za světce, nebo obviňován z čarodějnictví.
Lidé Lísky se srovnají s každým problémem, většinou snadno dosahují svých cílů, neboť dokážou dokonale využívat všech svých předností. K ostatním lidem bývají přívětiví, vstřícní a nekonfliktní. Dokážou být nekonečně trpěliví a chápaví a ke svým přátelům bývají nesobečtí a štědří. Problémy začínají řešit cestou lásky a dobroty, s níž, jak si velmi dobře uvědomují, lze dosáhnout nejvíce. Pokud se ale ve svých vztazích zklamou, pak se zatvrdí a stanou se nedůvěřivými. Umí být také pěkně náladoví a nevyrovnaní. Díky své inteligenci a schopnosti předvídat  často přicházejí s neobvyklými nápady a řešeními, které mívají promyšleny do nejmenších detailů. Bývají opravdovými průkopníky, když je třeba prozkoumat nový terén, lze se na ně bezvýhradně spolehnout.
Přestože bývají lidé Lísky v životě úspěšní, nenechají se rozmazlit přepychem. Jsou dokonale přizpůsobiví a dokážou se radovat z každé maličkosti. Výkyvy jejich nálady bývají málokdy způsobeny vnějšími podmínkami, někdy je lépe jim jít z cesty. Tatáž nevyrovnanost se projevuje i v lásce. Někdy jsou milujícími partnery, občas však nesnesitelnými mrzouty. Společný život s nimi je zajímavý a příjemný, i když plný změn. Lidé Lísky jsou spolehlivými a většinou věrnými partnery v manželství i lásce.

LÍSKA (Corylus)

 • Listnatý keř
 • Výška: až 6 m
 • Líska je posvátný keltský strom, strom moudrosti, inspirace a poezie, vystupuje ve starých bájích a pověstech.
 • Lískový keř v sobě prý také tají schopnost odhalovat skryté poklady. Snad proto proutkaři rádi používají lísku k výrobě virgulí. Keltové lísku spojovali se schopností inspirace a věštby.
 • Říkalo se, že spánek pod lískou přináší prorocké sny.
 • Pobyt poblíž lískového keře prý rozjasňuje mysl a odhání chmury, doporučuje se zejména lidem zklamaným a zarmouceným.
 • Plody - lískové oříšky – jsou výbornou pochutinou.
 • V léčitelství se využívají oříšky a olej při nachlazení a kožních problémech.
 • Vysazuje se do stromořadí, alejí i do živých plotů.

GPS pozice: N 49.2210827°, E 15.879325°

Líska