Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 7. Modřín

7. ModřínLidé ve znamení Modřínu

  • 9. 2. – 18. 2.
  • 14. 8. – 23. 8.

Typické vlastnosti:

  • kladné: pracovitý, kreativní, originální, pravdomluvný, přímý, skromný
  • záporné: náročný, dominantní, netaktní, zbrklý, neopatrný

Lidé zrození pod vládou Modřínu patří k sebejistým a rozhodným lidem. Velmi rádi ovládají okolí, rozhodující roli se snaží hrát nejen v zaměstnání, ale i v rodině. Mají tvůrčího ducha, fantazii a často neotřelé nápady.
Lidé Modřínu jsou pracovití, dokážou si udržet vysokou pracovní morálku
a v tomto ohledu jsou na sebe velmi přísní. Jejich tvůrčí schopnosti se často projevují v umění nebo vědě, mívají rádi hudbu a rozumí jí. Při uskutečňování svých myšlenek se dostávají do jakéhosi zvláštního stavu povznesení nad tento svět a dokážou vykonat ohromné skutky, aniž by přitom domýšleli všechny dopady na svoji osobu.
Ve společnosti se zrozenec Modřínu projevuje jako přímočarý člověk, který nemá rád přetvářku a lež. Není diplomat, někdy bývá zbrklý v úsudku a v jednání s lidmi je značně netaktický a neopatrný. Přestože navenek jedná a rozhoduje sebejistě, stává se často obětí intrik a někdy bývá jeho jednání vedeno někým jiným. Přímočarost i neopatrnost často přivádí lidi Modřínu do dobrodružných situací, mezi lidmi tohoto znamení je proto hodně hrdinů a mučedníků.
Při hledání partnera je člověk zrozený pod vládou Modřínu vybíravý a dokáže na „tu pravou/toho pravého“ čekat třeba celý život. V lásce bývá překvapivě nesmělý, až neobratný, jemný, citlivý a v rodinném životě bývá silnou oporou. Miluje pohodlí,      ale nemá rád zbytečný přepych, v majetkových otázkách bývá uvážlivý a rozumný.
Lidé Modřínu mají většinou dobré zdraví po většinu svého života. S chorobami, které je potkávají, se vypořádávají rychle a bez špetky sebelítosti. Nikdy se svými problémy neobtěžují okolí. Nejčastěji je trápí plicní choroby, ve stáří je někdy zlobí játra.
Podle keltské mytologie je ochráncem lidí Modřínu orel.

MODŘÍN (Larix)</hě>

  • Výška a stáří stromu: 20 až 50 m, 500 i více let
  • Jehličnatý opadavý strom
  • Modřín byl pro lidi stromem horských víl, které nad ním mají ochrannou moc. Podle pověstí se tyto víly vždy mnohonásobně odvděčily lidem, kteří jim pomohli. Vykuřování modřínovým dřevem či jen pálení modřínového jehličí prý dokázalo odvrátit nepříznivé vlivy. Malým dětem Keltové někdy zavěšovali kousek modřínové kůry na krk, aby je takto chránili před očarováním.
  • Stojí-li člověk nějakou dobu pod modříny, může si pomoci od nedostatku sebedůvěry a dokáže pak lépe využívat své nadání. Kontakt s modřínem také pomáhá lépe snášet nepřátelské postoje lidí i nepřízeň osudu.
  • Dřevo je tvrdé, pružné a trvanlivé, je považováno za nejhodnotnější jehličnaté dřevo u nás. Požívá se při výrobě nábytku, obložení stěn nebo jako stavební materiál.
  • Pěstuje se v parcích.

GPS pozice: N 49.221139°, E 15.879224°

Modřín