Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 10. Buk

10. BukLidé ve znamení Buku

 • 22. 12.

Typické vlastnosti:

 • kladné: houževnatý, pracovitý, cílevědomý, uvědomělý, ambiciózní
 • záporné: nekompromisní, neústupný, přísný

Lidé Buku mají řadu jedinečných vlastností. V zaměstnání velmi často zastávají vedoucí místa, pro něž jsou přímo předurčeni. Buky jsou vítězné typy, nejenže mívají odvážné životní plány, ale většinou je také dokážou proměnit ve skutečnost.Přestože bývají lidé Buku velmi šetrní, jejich šetrnost nikdy nepřeroste v lakotu. Bývají nenároční, vděční a dokážou se těšit doslova z každé maličkosti. Protože si příliš nelámou hlavu zbytečnými starostmi, někdy navenek působí dojmem lehkomyslných lidí. Těmi ale nejsou. Je to dojem vyvolaný tím, že oni vždycky velmi dobře vědí, co chtějí, a téměř vždy toho dosáhnou.Člověk zrozený ve znamení Buku bývá skutečně „zdravý jako buk“. Tito lidé mají přirozenou odolnost proti běžným neduhům. O své zdraví i o svůj zevnějšek většinou velmi aktivně pečují, někdy až příliš. Choroby je postihují až v pokročilém stáří a nejvíce pak bývají ohroženi infarktem a oběhovými poruchami.

Přesto žít s člověkem ve znamení Buku není jednoduché, často to vyžaduje velkou dávku tolerance a někdy velkou přizpůsobivost. V lásce je opatrný a vybíravý, když se uvážou, tak napořád. Jsou to spíš tradicionalisté a těžko mění své názory. V manželství se Buk projevuje jako spolehlivý partner, který dokáže věnovat své rodině, zázemí a domovu značnou energii.

Lidé Buku bývají velmi houževnatí, cílevědomí a pracovití. Ve sporu s nimi jejich protivníci velmi brzo zjistí, jak tvrdá a houževnatá (podobně jako dřevo buku) je povaha těchto lidí. Pokud jsou přesvědčeni o své pravdě, nesleví ze svého přesvědčení ani za cenu vlastního ohrožení. Proto bývají velmi dobrou oporou pro ostatní. Pokud patříte mezi jejich přátele, lepšího ochránce nenajdete. Nebezpečná však je pro ně ztráta kontaktu s realitou, která v určité situaci může vést k jejich despotickým projevům.

BUK (Fagus)

 • Výška a stáří stromu: až 40 m, až 400 let
 • Nejhojnější listnatý strom v jižní a střední Evropě
 • Buk byl odedávna považován za strom poskytující ochranu v nejistých časech. Říká se, že do buku neuhodí ani blesk, neboť buk má kořeny vedoucí jen povrchovou vrstvou půdy, a proto blesky nepřitahuje.
 • Buky doslova vyzařují osvěžující jas a poskytují příjemný chládek. Lidé unavení duševním vypětím, kteří potřebují vnitřní osvěžení, by měli vyhledat statný buk – stačí jen chvíli postát pod jeho mohutnou korunou, abychom pocítili, jak rychle dokáže doslova provětrat hlavu, očistit mysl a uvolnit jasné vnímání.
 • Bukové dřevo se odedávna používalo k výrobě dřevěného uhlí a k uzení. Bukvice byly vynikající potravou pro vepře, které Keltové chovali. I dnes jsou bukvice potravou     pro lesní zvěř.
 • Už od doby železné byl buk důležitou součástí jídelníčku člověka – pojídaly se pupeny, jarní listy i plody, čaj z kůry a vývar z listů se používal v léčitelství.
 • Kvalitní tvrdé dřevo je vhodné na parkety a nábytek, na železniční pražce či kuchyňské náčiní.
 • Buky nejsou ohroženy chorobami, proto se používá přirovnání „zdravý jako buk“.

GPS pozice: N 49.221919°, E 15.879548°