Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 1. Jedle

1. JedleLidé ve znamení Jedle

  • 2. 1. – 11. 1.
  • 5. 7. – 14. 7.

Typické vlastnosti:

  • kladné: nadaný, pracovitý, pečlivý, důstojný, cílevědomý, obětavý
  • záporné: nedůvěřivý, náladový, hádavý, náročný

Jedle charakterizuje lidi velmi pracovité a nadané, obdařené jakousi chladnou krásou a důstojností. Dokážou se s originalitou sobě vlastní pustit do jakékoliv práce či problému a většinou své úsilí dovedou do úspěšného konce. Jsou schopni rychle se učit a získávat nové poznatky. Lidé Jedle mají ambice něčeho v životě dosáhnout.
Když vědí, co chtějí, jsou houževnaté a mají silnou vůli. Potřebují ale v životě směřovat k něčemu pozitivnímu, v opačném případě na světě budou pouze přežívat.
Zrozenci Jedle bývají ve styku s ostatními lidmi velmi zdrženliví a nedůvěřiví. Neradi riskují a nikdy se nespoléhají na ostatní. Přes tuto svoji uzavřenost a odstup jsou  schopni nezištně a obětavě pomoci jiným lidem. Kvůli své zdrženlivosti se také obtížně seznamují, mnoho lidí svou nedůvěřivostí a odmítavostí odradí.
Lidé Jedle bývají někdy dost náladoví, umínění a hádaví. Také v lásce to nemívají snadné. Těžko si hledají partnera, který by splňoval jejich vysoké nároky. Lásku nedávají najevo, chovají se zdrženlivě a mívají záchvaty vzteku. Zamilují-li se však, jejich láska nemá hranic.
Lidé zrození ve znamení Jedle nemívají jednoduchý život. Jejich přímá povaha je často žene do konfliktů s okolím, i když většinou bývá právo na jejich straně. Proto mívají zdravotní problémy: nemoci způsobené stresem, vysoký tlak a oběhové potíže. Ke stáří bývají často postiženi dlouhými vleklými chorobami, přesto se obvykle dožívají vysokého věku.


JEDLE (Abies)

  • Výška a stáří stromu:  30 – 60 m, 300 let
  • Keltové tento strom uctívali během zimního slunovratu (slunovratové noci se říkalo „noc bílé jedle“). Jedle byly zdobeny barevnými pentlemi, pečivem a posvátnými ozdobami. Pod strom pak přinášeli Keltové dary svým bohům.
  • U nás je jedle v současné době vzácná. Je choulostivá, vyhubilo ji znečištěné prostředí.
  • Obsahuje látky, které se v léčitelství používají na revma a artrózu, proti kašli a bronchitidě.
  • Dřevo se používá k vodním stavbám (čluny, piloty, jezy), dále k výrobě šindelů, sudů i pro hudební nástroje.

GPS pozice: N 49.2269981°, E 15.8825511°

 Jedle