Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 2. Jilm

2. JilmLidé ve znamení Jilmu

  • 12. 1. – 24. 1.
  • 15. 7. – 25. 7.

Typické vlastnosti:

  • kladné: vyrovnaný, předvídavý, oblíbený, charismatický, optimistický
  • záporné: sebestředný, arogantní, pomstychtivý

Jilm charakterizuje lidi důvěryhodného vzhledu a rozvážného vystupování. Klid, duševní pohoda, sebeovládání, to vše doslova z lidí Jilmu vyzařuje. Dokážou vše velmi pečlivě naplánovat, jejich rozvaha se projevuje velkou předvídavostí, málokdy je něco zaskočí. Jejich okolí je překvapeno, když se stane něco neočekávaného, všichni jsou vykolejení, jen Jilm je připraven situaci řešit s grácií a klidem.
Ve vztahu k ostatním lidem jsou lidé Jilmu přátelští a pohodoví. Jejich pohotovost a smysl pro humor je řadí k oblíbeným společníkům. Jejich jednání vychází téměř vždy z ušlechtilých pohnutek. Lidé Jilmu nebývají lakomí a hmotné statky nepovažují za cíl svého životního snažení. V běžném životě jsou to tolerantní lidé s velmi vyvinutým smyslem pro spravedlnost. Jsou pilní a mají silného tvůrčího ducha. Mnoho básníků je zrozeno právě ve znamení Jilmu.
Zdálo by se, že lidé Jilmu nemají žádné špatné vlastnosti. Předvídavost a rozvaha je často přímo předurčují do vedoucích funkcí, jako by pro ně byli přímo zrozeni… Avšak opak je pravdou – jelikož jsou zvyklí klást na sebe poměrně vysoké nároky, někdy se ve vedoucím postavení stávají nepříjemně náročnými až despotickými šéfy. Co je to platné, že má podřízený svůj vlastní názor, když jeho šéf mu už naplánoval co, kdy, jak, kde a proč.
Se zdravím na tom zrozenci Jilmu nebývají příliš dobře. Jejich křehký organismus bývá často napadán nepříjemnými a dlouhotrvajícími chorobami. Problémy mívají nejčastěji s ledvinami, močovými cestami, některými dalšími vnitřními orgány, ale také s revmatismem. Nejlepším lékem na jejich neduhy je klidný a jistý domov, k němuž mívají velmi silný vztah.
Lidé Jilmu mají kladný vztah ke kočkám, neboť podle keltské mytologie právě kočka je jejich ochranným zvířetem.


JILM (Ulmus)

  • Výška a stáří stromu: až 30 m, až 500 let
  • Uznávaný starobylý léčivý strom, i dnes se využívá v lékařství – poruchy trávení a kožní problémy.
  • V Evropě byl velmi rozšířený, ale napadla ho choroba a přežilo pouze 10% stromů, nyní je vzácný.
  • Vysazuje se jako okrasný strom.
  • Dřevo je trvanlivé, ohebné, bývá využíváno ve stavebnictví, kolářství a k výrobě ohýbaného nábytku. Je to nejvhodnější materiál k výrobě luků.

GPS pozice: N 49.2225474°, E 15.8856816°

11087.jpg