Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 5. Vrba

5. VrbaLidé ve znamení Vrby

 • 1. 3. – 10. 3.
 • 3. 9. – 12. 9.

Typické vlastnosti:

 • kladné: vnímavý, citlivý, cílevědomý, nápaditý, empatický
 • záporné: manipulátor, nestálý, nespokojený, neklidný

Toto znamení má největší přístup k podvědomému a mystickému. Lidé Vrby mívají složitou povahu. Na jedné straně jsou velmi senzitivní, vnímaví a citliví. Na straně druhé mají v sobě jakýsi věčný neklid, vnitřní nespokojenost, proměnlivost nálad i chování. Mají velkou fantazii a dokáží se velmi dobře vcítit do situace druhých. Jsou dobrými psychology a umí toho využívat. Není dobré se s nimi dostávat do sporů,   při názorových střetech a v konfliktních situacích bývají zarputilí a velice průrazní.
Lidé ve znamení Vrby si umí vychutnávat život plnými doušky. Vědí, co k životu potřebují a kde to mohou nalézt. Aby dosáhli svých cílů, dokážou okolí přesvědčivě
a nepozorovaně zmanipulovat. Čas od času podléhají jakémusi nepochopitelnému neklidu, který je nutí ke střídání zaměstnání, neustálému stěhování a dalším životním změnám. Jsou melancholičtí a introvertní a často podléhají pocitům nepochopení a nedocenění. Kvůli množství rozmarů i velkých nároků na okolí není život s lidmi Vrby jednoduchý.
V lásce lidé Vrby zakoušejí obvykle mnoho trpkosti, z nichž je vysvobodí až manželství. Za všech okolností to bývají velmi charakterní lidé. Někdy doslova šokují své okolí odvážným a poctivým činem, z něhož nemají žádný prospěch. Velká přizpůsobivost a tolerance je přivádí k jednomu stolu s žebráky i králi, aniž by se museli nějak přetvařovat. Umí být skromní a současně mít sklony k přepychu.
Zrozenci Vrby se zpravidla dožívají dosti vysokého věku, pak se z nich stávají typičtí úctyhodní starci či stařeny. Ve stáří se tito lidé poněkud usadí a pro ostatní se díky svému změnami nabitému a pestrému životu stávají bohatým zdrojem inspirace.
K vrbě patří stříbrná barva, lidé Vrby si potrpí na stříbrné ozdoby. Ochranným zvířetem lidí Vrby může být pes, zajíc, jelen, kanec nebo kůň.

VRBA (Salix)

 • Výška a stáří stromu: 20 – 25 m, až 100 let
 • Pro Kelty byla posvátným stromem, symbolizovala moudrost, inspiraci a schopnost nahlížení do budoucnosti.
 • Tvrdí se, že mocný duch vrby, spjatý s mocí měsíce a vody, dokáže člověka ochránit před zlými vlivy. V keltské lidové magii odjakživa platilo, že stačí se uchýlit k vrbě, svěřit jí své přání a přitom uvázat volný uzlík na její pružné větvičce. Po splnění přání však bylo nezbytné uzlík rozvázat a stromu poděkovat. Odtud patrně pochází rčení „mluvit do vrby“.
 • Přítomnost vrby by měl vyhledat ten, komu chybí vnitřní klid a nosí v sobě nahromaděnou zlost, kdo je zatrpklý a cítí se být obětí osudu.
 • Vrba zpevňuje vodní toky, využívá se jako okrasný strom, jako biomasa a potrava pro včely; proutí slouží k výrobě košíkářských výrobků.
 • Dřevo není kvalitní – používá se k výrobě beden, překližek, zápalek.
 • Vrbová kůra se využívá v léčitelství (teplota, nespavost, bolest, revma).

GPS pozice: N 49.220835°, E 15.879825°

Vrba