Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 4. Bříza

4. BřízaLidé ve znamení Břízy

  • 24. 6.

Typické vlastnosti:

  • kladné: skromný, věrný, vkusný, empatický, elegantní
  • záporné: úzkostlivý, zranitelný, moralizující, odevzdaný

Lidé zrozeni pod vládou Břízy mají neobyčejně příjemnou a dobrou povahu. Jsou to duchovně a citově založení lidé, kteří nejsou nijak vázání na hmotné statky. Jsou velmi skromní, nikdy na ostatních nic nevyžadují, nepůsobí ostatním žádné starosti, nerady ale stojí ve stínu druhých. U člověka zrozeného jako Bříza si můžete být jisti, že nikdy vaší důvěry či laskavosti nezneužije.
Lidé ve znamení Břízy milují útulný domov, dobré knihy, pěknou hudbu a nesmí postrádat přítomnost spřízněné duše. Na svůj osud si nikdy nestěžují. Přes svoji jemnost a zdánlivou křehkost bývají neobyčejně houževnatí a pracovití. Jsou nadáni přirozenou inteligencí a velkým přebytkem fantazie, což jim umožňuje překonávat mnohé překážky. Díky své skromnosti a vysoké morálce se ve společnosti těší úctě a uznání.
Jelikož jsou lidé Břízy skromní a mají minimální nároky, bývají spokojeni v každém prostředí a při každé práci, nejvýrazněji se projevují v umění a literatuře. Jejich skromnost a neprůbojnost však způsobují, že se jen málokdy ocitají na výsluní slávy.
Břízy bývají často puritánské a někdy mají sklon k moralizování. Většinou však dokážou rozeznat podstatné záležitosti od malicherností a své názory nikomu příliš nevnucují. Bohužel se někdy stávají terčem nenávisti lidí, kteří jim závidí a které jejich čistota a skromnost provokuje. Břízy se nikdy nebrání a stahují se do sebe. Sami pomoc nikdy nevyhledávají, jejich mottem zůstává: Já to zvládnu!

BŘÍZA (Betula)

  • Výška a stáří stromu: až 30 m, 100 až 150 let
  • Význačným znakem je bílá kůra.
  • Pro Kelty byla bříza posvátný strom a strom mateřské lásky - ze dřeva se vyráběly kolébky pro děti.
  • Březové proutí je plné energie - severské národy je používají v saunách, mládenci šlehali na jaře březovou větvičkou dívky, věneček z břízy znamenal vyznání lásky.
  • V léčitelství je známá látkami, které mají příznivý vliv na pleť a vlasy, čaj z listů rozpouští ledvinové kameny.
  • Dřevo se dobře zpracovává – dříve se z něho vyráběla kola, dnes okrasné dýhy a překližky. Dobře hoří.

GPS pozice: N 49.220084°, E 15.881068°

Bříza