Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Globe meteorologie na škole > GLE Irsko

GLE IrskoPrvní prázdninový týden jsme prožili společně s našimi gloubáky Karolínou Dennerovou, Terezou Konečnou, Ivou Kuchaříkovou, Inkou Veverkovou a Honzou Vavřínkem na GLOBE Learning Expedition 2018 v Irsku.
GLOBE Learning Expedition (GLE) je mezinárodní setkání studentů, učitelů, odborníků a ostatních, kteří jsou zapojeni do mezinárodního ekologického programu GLOBE. Pořádá ho tým učitelů a odborníků GLOBE z celého světa. Účastníci zde prezentují svůj výzkum, učí se GLOBE měření a představují kulturu své země. Vznikají zde přátelství a možnosti pro budoucí spolupráci.
GLOBE Learning Expedition se koná jednou za 4 roky v některé GLOBE aktivní zemi. Letošních 6.GLE se zúčastnilo více než 400 účastníků z 39 zemí celého světa.  Místo konání bylo opravdu nádherné - město Killarney a blízký národní park na jihozápadě Irska.
GLE začalo v neděli 1. července vpodvečer průvodem účastníků za symbolem GLOBE – obřím balónem znázorňujícím zeměkouli. Mávajíce vlaječkami své země a hrdi na to, že jsme součástí GLOBE komunity,  jsme za jásotu místních procházeli kouzelným centrem města. Poté nás mile přivítal ředitel GLOBE Tony Murphy a představitelé Killarney a následovala slavnostní recepce v krásné městské zahradě.
V pondělí dopoledne proběhlo slavnostní zahájení GLE. Po vtipném úvodním videu nás znovu přivítali ředitel GLOBE Tony Murphy, který nám pověděl svůj příběh o dětství prožitém v Killlarney národním parku a o své cestě ke GLOBE; hlavní organizátoři - irský koordinátor GLOBE Antony Purcell a Julia Malmberg z GLOBE Office z USA – kteří, nás  seznámili s programem a umožnili se představit skupinkám z jednotlivých zemí; starosta Killarney a zástupci z NASA, NOOA, NSF, Ministerstva zahraničních věcí USA, Velvyslanectví USA v Irsku, irského environmentálního vzdělávání a irského ministerstva pro ochranu životního prostředí; Autumn Burdick, která se starala o sociální média GLE. Odpoledne jsme shlédli prezentace některých skupinek studentů a naši gloubáci natáčeli s Autumn video o GLOBE pro sociální sítě. V průběhu pondělního večera probíhalo představování jednotlivých zemí. Studenti u svých stánků seznamovali ostatní s kulturou své země a města a rozdávali upomínkové předměty a dobroty. Naši žáci si vedli výtečně. Nad obrázky zájemce stručně seznámili s Českou republikou a Třebíčí, a rozdávali upomínkové předměty a brožurky, které nám poskytl Městský úřad v Třebíči. Pro nás Středoevropany byl nejzajímavější stánek Ománu (studenti, dospělí i malé děti měli nádherně zdobené oblečení a ukazovali krásné šperky a nádobí a rozdávali arabskou kávu), Číny (studenti učili jíst hůlkami), Japonska (studenti učili psát japonské znaky), Thajska (studenti oblékali zájemce do krásných látek).
V úterý, středu a čtvrtek dopoledne studenti rozdělení do mezinárodních skupinek na různých místech v národním parku prováděli GLOBE měření a pozorování. Při tom poznávali krásy místní přírody. V úterý odpoledne naši gloubáci prezentovali před odborníky, učiteli a studenty svůj fenologicko – meteorologický projekt ,,European Trees within European Weather“. A vedli si opravdu dobře. Jejich vystoupení patřilo mezi nejlepší, které jsem na GLE viděla. A odborníci z NASA ocenili naše postupy při zpracování výzkumu. Po podvečerním barbecue party se konal kulturní večer. Studenti měli vystoupení, při kterém představili svoji zemi zpěvem, tancem, hudbou nebo příběhem. Naši žáci předvedli polku za doprovodu písně Škoda lásky. Líbila se nám všechna vystoupení, ale nejvíce na nás zapůsobila taneční vystoupení thajských a indických studentů, hudební vystoupení studentů z Aljašky a z Afriky a vystoupení irských studentů, kteří zazpívali irské písně a předvedli irské tance. Skvělé bylo vystoupení studentů z USA. Americké skupinky naučili taneční variace všechny přítomné a roztancovali celý sál. Nádherná atmosféra, studenti se těžce rozcházeli načerpat síly do dalšího dne.
Učitelé se mohli zúčastnit zajímavých přednášek a workshopů – např. jak lze zařadit GLOBE do vzdělávacího plánu školy, jak co nejvíce učit venku, jak využít materiály GLOBE a zdroje NASA k rozvoji vědeckého bádání u žáků, o nejnovějších postupech ve vzdělávání v oblasti bádání a výzkumu, jak studentské pozorování pomáhá v GLOBE kampaních a vede k projektům International Virtual Science Symposium, O GLOBE v Izraeli, o pomoci  studentů při ověřování satelitních dat, o kampani o kvalitě vzduchu, o interaktivní internetové aplikaci, která podporuje studenty a učitele v porozumění vědě. Mohli také diskutovat s odborníky o možnosti využití mobilních aplikací v GLOBE, jak využít web www.globe.gov a data naměřená GLOBE školami.
Středeční volné odpoledne jsme strávili poznáváním Killarney, brouzdali malebnými uličkami, nasávali irskou atmosféru a zažili oslavy Dne nezávislosti zakončené krásným ohňostrojem.
Ve čtvrtek byl náš poslední den na GLE. Studenti dopoledne zakončili svoje třídenní bádání v národním parku a my učitelé jsme se zúčastnili exkurze na opatství Muckross,  v starém irském klášteru a na irském hřbitově. Dozvěděli jsme se spoustu informací o národním parku, o Killarney, o minulosti opatství, o změnách v užívání půdy, o sladkovodních ekosystémech a o tom, jak Irsko monitoruje a ochraňuje vodní toky. Odpoledne jsme shlédli poslední studentské prezentace a zúčastnili se focení všech účastníků GLE. Poslední večer byl velmi slavnostní. Po skvělé čtyřchodové večeři následovalo vystoupení místní skupiny Torc s irskými tanci a hudbou a my jsme měli možnost si zatančit. Shlédli jsme video natočené během GLE a motivující prezentaci odbornice z NASA o tom, jaká byla její cesta do NASA a co při své práci zažívá. A pak přišlo zakončení GLE. Tony Murphy, Julia Malmberg a  Antony Purcell poděkovali všem účastníkům a organizátorům za krásné dny v Killarney, vylosovaným šťastlivcům předali odměny, odtajnili místo konání příštího setkání příznivců GLOBE v USA v Detroitu a popřáli šťastnou cestu domů.
Účast na GLOBE Learning Expedition byla pro nás – učitele a pro naše žáky velmi přínosná. Žáci zažili cestování do zahraničí bez rodičů, komunikovali s ostatními účastníky v angličtině, pracovali v mezinárodních skupinkách, naučili se nová GLOBE měření, prezentovali v mezinárodním prostředí v angličtině svůj projekt, svoji zemi a město, poznali studenty z různých zemí a jejich kulturu, setkali se s odborníky a vyslechli jejich příběhy, poznali Killarney a jeho krásné okolí. My učitelé jsme získali zkušenosti v cestování se žáky do zahraničí, poznali podobně naladěné učitele z jiných zemí, inspirovali se studentskými projekty a získali motivaci pro další práci v GLOBE. I když naše angličtina není zdaleka perfektní a ne vždy jsme rozuměli, všichni jsme moc rádi, že jsme se GLE zúčastnili a mohli zažít skvělou atmosféru této jedinečné mezinárodní akce.
Poděkování patří třebíčským firmám MICO a TTS, které nám pomohli s financováním cesty, a Městskému úřadu v Třebíči, jež nás vybavil upomínkovými předměty pro účastníky GLE.

GLE Irsko