Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Erasmus+ Water Ecosystems in Europe

Erasmus+ Water Ecosystems in EuropeV posledním dubnovém týdnu se deset žákyň Základní školy Třebíč, ul Kpt. Jaroše zúčastnilo v chorvatském Záhřebu mezinárodního studentského setkání, které proběhlo v rámci projektu Erasmus + „Water Ecosystems in Europe“. V dvouletém projektu, jehož koordinátorem je zmíněná škola, jsou našimi partnery Základní škola Lachova, Bratislava; Osnovna škola Marije Jurić Zagorke, Záhřeb a Dundaga vidusskola v lotyšském městě Dundaga. Hlavní aktivity projektu se zaměřují na pozorování vodních ekosystémů v okolí daných škol. Žáci chodí pravidelně odebírat vzorky vody a pozorovat vodní živočichy. Následně provádějí chemickou analýzu, měří například pH, alkalitu, nitráty atd. a pod mikroskopem pozorují mikroorganismy, tzv. macrozoobentos. Výsledky svých pozorování vzájemně sdílejí a porovnávají. Samozřejmě nejatraktivnější jsou hlavně osobní setkání se zahraničními kamarády a doprovodné akce. Hostitelská škola se vždy snaží zpestřit program exkurzemi, kulturními akcemi nebo výlety do přírody.

Během pobytu v Záhřebu žákyně navštívily například čističku odpadních vod  Zagrebačke otpadne vode d.o.o. a úpravnu vody přímo v Záhřebu, kde se měly možnost detailně seznámit s procesem, kdy je značně znečištěná voda v několika krocích upravena tak, aby zpět do řeky Sávy vtékala v požadované kvalitě. Stěžejní náplní setkání potom byla společná práce mezinárodních skupin mladých badatelů na výstupech projektu. Její součástí byla i návštěva městského parku Maksimir, kde žáci místní partnerské školy provádějí svoje měření. Společně si všichni účastníci připomněli také Den Země.

V rámci poznávání okolí potom studenti navštívili přírodní rezervaci Krka, typickou svými vodopády a průzračně čistou vodou, a rezervaci Lonjsko polje, která je zase význačná svou panenskou čistotou a rozmanitostí vegetace a zvířat. Přestože program, který byl našimi chorvatskými kolegy připraven do posledního detailu, byl značně nabitý, našel se čas i na návštěvu zoo v Záhřebu a procházku městem. Večerní program potom patřil společenským akcím, utužování přátelství a vylepšování jazykových dovedností. Výjezd do Chorvatska se vydařil a již nyní se těšíme na další studentské setkání, které je naplánováno na červen, tentokrát do lotyšské Dundagy.

https://www.zov-zagreb.hr/hr/novosti/dan-planeta-zemlje-najljepse-je-docekati-u-hrvatskoj.html