Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 13. Jasan

13. JasanLidé ve znamení Jasanu

 • 25. 5. – 3. 6.
 • 22. 11. – 1. 12.

Typické vlastnosti:

 • kladné: oddaný, všestranný, zábavný, věrný, zajímavý, nápaditý
 • záporné: líný, nesoustředěný, sebestředný

Člověk narozený pod vládou Jasanu mívá zpravidla v životě štěstí, zkrátka patří mezi ty připravené, kterým štěstí přeje. Lidé Jasanu bývají pevní, ctižádostiví a velmi schopní. Vytčeného cíle dosahují zejména díky svým dobrým organizačním schopnostem a praktické předvídavosti. Jsou přirozeně inteligentní, tvůrčí a snadno se učí novým věcem. Často se z nich stávají schopní politici.
Cílevědomost jim umožňuje, aby si i do vysokého věku udrželi mladistvý vzhled i fyzickou svěžest. Lidé Jasanu se často v životě stávají oporou pro ty, kteří u nich hledají ochranu. Díky své rozvážnosti a vynalézavosti dokážou nalézat řešení i v těch nejnepříznivějších obdobích. V milostném životě nebývají bouřlivými milenci, zato jsou vždy spolehliví, věrní a v manželství bývají ideálními partnery. Počítejte ale s tím, že Jasan potřebuje vlastní jasně vymezený prostor, nesnáší, když je tlačen    do příliš úzkých svazků s druhými. Na partnera, který by ho chtěl vychovávat, reaguje značně jedovatě.
Lidé zrození pod vládou Jasanu mívají i negativní vlastnosti. V partnerství i přátelství bývají často dost nároční, nechtějí jen dávat, ale dost hledí na to, co od druhého mohou čekat. Někdy se tato vlastnost vyvine až do neskrývaného sobectví.          Svůj majetek dovedou vždy dobře chránit a obhospodařovat. Dokážou si i hodně odříkat a velmi neradi se zadlužují, neboť nezávislost a svoboda rozhodování jsou jim nadevše. Často však jednají s vědomím, že bohatství jim přinese i štěstí.

JASAN (Fraxinus)

 • Výška a stáří stromu: až 45 m, až 250 let
 • Figuruje v několika mytologiích.
 • Keltové ho považovali za ochránce a léčitele, ze dřeva (tvrdé, tuhé, trvanlivé, ale zároveň pružné a elastické) vyráběli čluny, luky a šípy.
 • V lidové magii odjakživa platilo, že jasan dovede člověka zbavit mnoha neduhů pouhou svou přítomností. Bývalo například zvykem nemocné děti protahovat rozštěpem mladého jasanu. Podobně je tomu s klepáním „na dřevo“, chceme-li, aby něco dobře vyšlo nebo aby se to nepokazilo.
 • Kde se daří jasanům, je půda příznivá pro polní plodiny.
 • Dříve se dřevo používalo k výrobě lyží, tenisových raket a hokejek.
 • Nyní se z něj vyrábějí  topůrka a násady (lopaty, krumpáče, košťata), některé typy podlah, deštníky, baseballové pálky, lodě a kánoe, akustické a elektrické kytary a jiné strunné nástroje.

GPS pozice: N 49.225173°, E 15.879875°

Jasan