Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 14. Habr

14. HabrLidé ve znamení Habru

  • 4. 6. – 13. 6.
  • 2. 12. – 11. 12.

Typické vlastnosti:

  • kladné: pořádný, čestný, disciplinovaný, věrný, zásadový
  • záporné: nesamostatný, závistivý, nerozhodný, zmanipulovatelný

Lidé zrození pod vládou Habru jsou pragmatičtí realisté, mají ohromně vyvinutý smysl pro řád, odpovědnost a spravedlnost. Snadno se podřizují stanovenému pořádku, sami dbají na striktní dodržování zákonů i obecně přijatých pravidel. Ve všech svých životních úlohách se snaží čestně a poctivě obstát, nikdy se nedopouštějí lajdáctví a neobcházejí překážky. Proto se výborně uplatňují v profesích bankovních či státních úředníků nebo ve vojenských či policejních funkcích.
Z poctivého přístupu k plnění povinností však vyplývá jejich značná nerozhodnost a nedostatek vlastní iniciativy, často se totiž obávají vlastních chybných rozhodnutí. Lidé Habru neradi opouštějí vyšlapanou cestu a ověřené metody. Ve společnosti to bývají milí a příjemní lidé, kteří se nikdy neuchylují k podlému jednání. Nedokážou se ale zbavit hluboce zakořeněné nedůvěry k lidem, velice přísně posuzují nedostatek disciplíny a nespolehlivost.
Ukáznění a pracovití lidé Habru vždy ocení, jsou-li za svoji práci náležitě oceněni. Jde jim spíše o morální uznání než o finanční ohodnocení, touží po slávě a kariéře. Úspěchy jiných lidí v nich někdy vyvolávají závist, kterou dovedou špatně skrývat. V lásce touží poznat něco velkého, neobvyklého. Vždy se cítí velmi potěšeni náklonností opačného pohlaví. V manželství bývají lidé Habru zpravidla věrní, neboť manželský slib a obecně přijatá společenská pravidla jsou jim téměř posvátná.
Lidé ve znamení Habru mívají velké sny – osobní, umělecké, o kariéře, o slávě – a do tohoto snového světa často utíkají. Řada habrových lidí přenáší své sny  do skladeb nebo uměleckých děl, najdeme mezi nimi mnoho lidí s uměleckými vlohami. Spojí-li se jejich umělecký talent s jejich pílí a sebekázní, není divu, že mezi nimi najdeme známé skladatele. Stává se jen zřídka, že by toto znamení něco vykolejilo – je velice fyzicky i psychicky odolné.

HABR (Carpinus)

  • Výška a stáří stromu: 20 až 25 m, 150 až 200 let
  • Keltové vysazovali habry blízko sebe, aby jejich kmeny nahradily opevnění. Také jimi oplocovali ohrady, do kterých zaháněli svá stáda.
  • Habr má vynikající harmonizující vliv na lidi zdržující se pod jeho korunou. Habr člověku dodá duševní sílu a schopnost soustředění.
  • Je to velmi odolný, nenáročný strom, patří mezi původní a velmi hojné dřeviny, vyskytující se v Čechách již od poslední doby ledové.
  • Má nejtvrdší dřevo v Evropě, používá se k výrobě dřevěných součástí nářadí (násady, klíny, palice, topůrka), hudebních nástrojů, využívá se jako palivo. Dříve se používalo na výrobu dřevěných kol či na výrobu lisů na mošt.
  • Vysazuje se do živých plotů.

GPS pozice: N 49.2251912°, E 15.8801896°

Habr