Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 15. Olše

15. OlšeLidé ve znamení Olše

  • 23. 9.

Typické vlastnosti:

  • kladné: obětavý, milující, vstřícný, tolerantní, sečtělý
  • záporné: idealista, vyčerpaný

Lidé Olše jsou výjimečně vyrovnaní, klidní a laskaví. Kam přijdou, všude roznášejí klid a mír, umějí se dokonale ovládat a životem dokážou projít snad bez jediného zvýšení hlasu. Mají ohromnou trpělivost a považují za samozřejmé druhým pomáhat. Přestože jsou v pomoci ostatním velmi obětaví, nestává se, že by se nechali někým využívat.
Lidé zrození pod vládou Olše ctí soukromí a osobní svobodu ostatních lidí. Bývají diskrétní, což někdy vyvolává dojem neúčasti či lhostejnosti. Na vše kolem sebe pohlížejí s nadhledem a drží se hesla „s úsměvem jde všechno líp“.
Vysoce ctí vzdělání a kulturu. Mívají rádi hudbu, zejména vážnou. Velmi dobře se cítí ve společnosti moudrých a vzdělaných lidí. Sami také většinou dosahují vyššího vzdělání, pro studium mají všechny předpoklady. Jsou to lidé přemýšliví, často velmi nenápadní. Milují knihy a bývají nejen náruživými čtenáři, ale často sami vlastní velké množství nejrůznějších knih.
V lásce bývají lidé Olše velmi příjemnými partnery, milují vroucně a nesobecky. Jejich tolerance je občas neobvyklá, neboť úcta k osobní svobodě druhého často přesahuje běžné poměry. Někdy proto snášejí i nevěru partnera, a i když jim působí bolest, není pro ně příčinou rozchodu. Neznají agresi, nikdy se nesnaží něčeho dosáhnout násilím a násilnické chování nesnášejí. Je zajímavé, že se nikdy nedostávají do konfliktů. Snad je to i tím, že mají cosi jako přirozenou autoritu a důstojnost.
Škoda, že lidé zrození pod vládou Olše jsou tolik vzácní. Kdyby jich bylo na světě víc, určitě by bylo lépe.

OLŠE (Alnus)

  • Výška a věk stromu: až 25 m, max. 100 let
  • Posvátný strom Keltů
  • Byla často považována za strom čarodějnic, v mokřinách za domov víl, bludiček, elfů a vodníků.
  • Vyskytuje se na březích řek a potoků - zpevňuje břehy, vysazuje se  do živých plotů a do parků, dobře snáší znečištěné prostředí.
  • Olše prý pomůže lidem, kteří jsou nerozhodní a nervózní, nevěří svým schopnostem a pochybují o budoucnosti.
  • Dřevo má oranžovou až načervenalou barvu, používá se pro výrobu nábytku, v řezbářství, pro výrobu překližek, rámů, lišt a zápalek. Je voděodolné, proto se v minulosti používalo na stavbu mostů nebo jezů.
  • V léčitelství se využívá při revmatismu, dobře působí na zmírnění otokůa rozpraskanou kůži.

GPS pozice: N 49.2257261°, E 15.8805006°

Olše