Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 20. Borovice

20. BoroviceLidé ve znamení Borovice

  • 19. 2. – 28. 2.
  • 24. 8. – 2. 9.

Typické vlastnosti:

  • kladné: inteligentní, houževnatý, dobrosrdečný, cílevědomý, učenlivý
  • záporné: náročný, idealistický

Borovice charakterizuje lidi odvážné a optimistické. Člověk zrozený pod vládou Borovice bývá houževnatý v naplňování svých životních cílů. Naprosto přesně ví, co chce. Za svým si dokáže jít tvrdě, ve sporech je neústupný a v mezích slušnosti i zdravě drzý. Stojí oběma nohama na zemi, nebuduje si vzdušné zámky. Pokud si je jist svojí pravdou, neuznává autority, dokáže vzdorovat a někdy být i pěkně paličatý. Je-li to nutné, dokáže zrozenec Borovice i dost riskovat, ale nerad vytváří zbytečné problémy.
Lidé Borovice jednají rychle a přesně, díky schopnosti okamžité improvizace si dokážou poradit v  krizových situacích. Ostře pozorují, citlivě vnímají i nejmenší detaily a chytře se přizpůsobují. Mívají dobré organizační schopnosti a racionální uvažování. Povahově jsou spíše introverti, avšak rádi se obklopují příjemnými lidmi. Bývají dobrými přáteli, i když jejich obětavost má určitou mez.
V lásce se obvyklé vlastnosti těchto lidí mění. Dříve racionálně a logicky uvažující Borovice podléhá emocím, je smyslná a impulzivní. Každé zklamání velmi hluboce prožívá, nechá se brzy odradit a znechutit. Život v této oblasti komplikuje lidem Borovice i to, že se vždy snaží vypořádat s problémy čestně. Borovice potřebuje k sobě sebevědomého partnera, který si nebude z její kritiky dělat příliš těžkou hlavu.
Lidé pod vládou Borovice potřebují k životu pevné zázemí, které hledají v rodině. Milují útulný domov, nevynikají však velkou šetrností a v penězích vidí jen pomíjivý prostředek k získání potřebných věcí. Nebývají zrovna vhodným strážcem rodinné kasy.
Lidé Borovice si zachovávají optimistické myšlení za všech okolností, nikdy nepropadají dlouhodobé sebelítosti a vždy si zachovávají důvěru v lepší budoucnost. Ženy – Borovice mají prý předurčen poměrně bezproblémový a krásný život bez vážnějších nesnází.

BOROVICE (Pinus)

  • Výška a stáří stromu: 30 až 45 m, 100 až 600 let
  • Patří mezi nejstarší stromy u nás.
  • Pro Kelty byla „matkou moudrosti“ kvůli své skromnosti a vytrvalosti, dokáže růst doslova ze skály a v extrémních podmínkách.
  • Starým zvykem, zejména o Vánocích, bylo pálení borovice. Sloužilo k očištění a ochraně domova. Dům se zdobil borovým chvojím, které prý přinášelo do domu radost a mír. Také byla ohnivým stromem – vyráběly se z ní louče a pochodně. Kouř z pálené borovice má dezinfekční účinky, zabraňuje hnilobě, působí blahodárně například proti únavě a stresu.Pobyt u borovice má blahodárný vliv na smutné a melancholické lidi, kterým chybí radost ze života, jsou malátní nebo vyčerpaní hádkami a nesváry.
  • Borovice má všestranné využití a uplatňuje se tam, kde se požaduje odolnost vůči povětrnostním vlivům a hnilobě. Používá se v dolech, na výrobu pražců, na stavbu lodí, kuchyňského nábytku, oken a dveří. Vynikající je i jako palivo.
  • V lékařství se využívají tzv. silice při léčbě nemocí dýchacího ústrojí, revmatismu a poruchách prokrvení; ničí bakterie.

GPS pozice: N 49.227545°, E 15.882792°

11100.jpg