Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 21. Ořešák

21. OřešákLidé ve znamení Ořešáku

  • 21. 4. – 30. 4.
  • 24. 10. – 11. 11.

Typické vlastnosti:

  • kladné: ochranář, vytrvalý, zásadový, cílevědomý, pracovitý
  • záporné: nepřizpůsobivý, hádavý, egocentrický, konzervativní

Lidé narození pod vládou Ořešáku jsou stejně jako on tvrdí a nepoddajní. Mívají většinou velké ambice a za svým cílem dokážou jít velmi vytrvale. Mají dokonalý cit pro strategii a díky své inteligenci dokážou vymýšlet i realizovat plány, na které se jiní lidé neodváží pomyslet ani ve snu. Chybí jim však přizpůsobivost a chybují tam, kde je třeba improvizovat. Nenávidí nepředvídané a nečekané události a překvapení. Nejlépe se cítí v předem naplánovaných situacích. Potřebují stabilní poměry, proto si je vytvoří.
Lidé Ořešáku jsou zvyklí spoléhat se pouze na sebe, k ostatním bývají nedůvěřiví. Chovají se velmi přívětivě a zdvořile, ovšem jen dokud někdo nezkříží jejich plány. Pak dokážou být pěkně svévolní, někdy i bezohlední. Uvnitř jsou zrozenci Ořešáku poměrně složití - jsou sice nesmělí, ale neradi chodí po vyšlapaných cestičkách a dokážou být i hodně výstřední. Mínění ostatních lidí je moc nezajímá.
Povaha lidí Ořešáku je plná rozporů, rozmarů a protikladů. Málokdy se dá odhadnout jejich příští reakce, navenek se někdy jeví jako velmi tvrdí a autoritativní lidé, uvnitř se však skrývá citlivá bytost plná obav o vlastní existenci. U ostatních lidí mají obvykle autoritu, bývají obdivováni, málokdy však oblíbeni.
Podobně se lidé Ořešáku projevují v lásce. Muž zpravidla usiluje o dominantní roli, žena chce být aspoň respektována jako samostatně a nezávisle jednající bytost. Jejich partner musí počítat s občasnými výkyvy v chování. Někdy jsou obětaví a nezištní, jindy dokážou vyvolat žárlivé scény či hádku. Respektují silné a přímé lidi, u ostatních si váží pevné vůle a také vyššího postavení.
Lidé Ořešáku žijí vždy naplno. Pokud něco dělají, dávají do toho celou svoji duši. Když něco chtějí, jejich vytrvalost nezná žádné meze. Pokud něco milují, pak až k smrti. Jsou to lidé vášniví a svoji vášnivost dokážou spojit s odpovědností a vyššími cíli.

OŘEŠÁK (Juglans)

  • Výška a stáří stromu: 25 až 30 m, až 200 let
  • Vlašské ořechy byly vždy považovány za symbol plodnosti. Římané je házeli na cestu novomanželům.
  • Kontakt s ořešákem prý člověku pomáhá odpoutat se od minulosti, nalézt schopnost otevřít se novému a vůli jít za svým životním cílem. Lidé, kteří musí něco začínat znovu (např. při změně zaměstnání, stěhování), by měli vyhledat zdravý ořešák a chvíli pod ním odpočívat nebo se ho dotýkat.
  • Pěstuje se pro své plody (vlašské ořechy), jako okrasný a stínicí strom, slouží jako medonosná rostlina.
  • Dřevo je vhodné na výrobu nábytku nebo např. na pažby pušek, dekorativní dýhy, pro řezbáře.
  • Využívá se v léčitelství, barvířství a kosmetice.

GPS pozice: N 49.22714°, E 15.882666°

11101.jpg