Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Keltský stromový kalendář > 17. Javor

17. JavorLidé ve znamení Javoru

 • 11. 4. – 20. 4.
 • 14. 10. – 23. 10.

Typické vlastnosti:

 • kladné: společenský, štědrý, inteligentní, přímý, vtipný, originální
 • záporné: nedůvěřivý, manipulátor, nestálý, náladový, rozmarný

Nejvýraznějšími rysy lidí zrozených pod vládou Javoru je vysoká inteligence, neobyčejná paměť a schopnost nacházet originální řešení tam, kde jiní ztroskotávají. Cítí se dobře ve vedoucím postavení, neboť mají přirozenou autoritu, velké ambice a osobní hrdost. Snadno se dokážou nadchnout pro nové věci a lehce získávají pro věc i ostatní, sami však většinou neumí své nápady dotáhnout do konce. Někdy bývají cyničtí a opovrhují druhými.
Lidé Javoru jsou velmi společenští a sdílní. Mají však současně silnou potřebu nezávislosti a svobody. I když si dokážou dobře ochránit své soukromí, milují kolem sebe větší společnost lidí a dělá jim dobře být středem pozornosti. Ve styku s ostatními lidmi jsou otevření, přímočaří a štědří. Na druhé straně však dokážou ostatní chytře využívat a manipulovat. Na lidi kolem sebe mají vždycky velký vliv.
V lásce bývají lidé Javoru nestálými a málokdy spokojenými partnery. Jsou náladoví a rozmarní a neradi se přizpůsobují komukoli a čemukoli, zejména když pro svá rozhodnutí nemají dostatek času. U mužů se projevuje touha imponovat, ženy pak rády bývají tím „krkem, jenž otáčí hlavou“. Život s Javorem není jednoduchý, a má-li být šťastný, potřebuje Javor partnera, který ho nijak neomezuje. Jedině pak je možný trvalý svazek.
Zejména mladé lidi tohoto znamení musíme nechat sbírat zkušenosti a dovolit jim, aby si prožili své idealistické období, pak se vyvinou v charismatické osobnosti. Nikdy nesmějí mít pocit, že je druzí vedou nebo k něčemu nutí.

JAVOR (Acer)

 • Výška a stáří stromu: až 40 m, až 200 let
 • Javor v keltské mytologii je stromem příznivým především pro děti. V jižní Anglii a ve Walesu se věří, že děti posazené na javorovou větev se dožijí       ve zdraví vysokého věku.
 • K javoru by si pro posílení měli chodit mladí lidé a děti. Ale i lidem starým, kteří mají pocit, že jim mládí uteklo mezi prsty, pomůže kontakt s tímto příjemným stromem vracet životní sílu a zbavovat se zahořklosti. Lidé trpící vleklými chorobami a zejména od mládí přetrvávajícími problémy by měli nacházet u javorů právě to, co potřebují.
 • Jsou vysazovány v parcích, zahradách i v alejích u cest a silnic.
 • Dřevo je tvrdé, hodí se pro vysoce specializované řezbářství – například výrobu hudebních nástrojů či ozdobných mís. Nábytek z tohoto dřeva vyzařuje teplo.
 • V léčitelství se využívá na záněty nebo otoky.
 • Známý je javorový sirup.

GPS pozice: N 49.226895°, E 15.881221°

11097.jpg